YETİŞKİNLERDE AKNE

Yetişkinlerde Akne : İşte Akneye Neden Olabilecek Gıdalar

Araştırmacılar, yağ, şeker ve süt ürünleri içeriği yüksek yiyeceklerin yetişkinlerde sivilce riskini artırabileceğini söylüyor.

Sütlü çikolata, patates kızartması ve şekerli içecekler gibi yiyecekler akne riskini artırabilecekler arasındadır.

Uzmanlar, sivilce sorunu yaşayan yetişkinlerin diyetlerinde daha fazla meyve ve sebze yemek gibi değişiklikler yapması gerektiğini söylüyor.

Yağlı yiyecekler, süt ürünleri ve şekerli yiyecekler yetişkinlerde sivilce riskini artırabilir.

Fransız araştırmacılar, sütlü çikolata veya şekerli içecekler gibi yiyeceklerin yetişkinlerde sivilceyi tetikleyebileceğini buldu. Çalışmaya Fransa’da 24.000’den fazla yetişkin katıldı. 2 haftalık bir süre boyunca 24 saatlik bir diyet kaydı tutmaları istendi. Katılımcılardan yedikleri ve içtikleri her şeyi ve tüketilen miktarları not etmeleri istendi. Araştırmacılar yağlı, süt bazlı ve şekerli yiyeceklerin akne salgınını tetikleyebileceği sonucuna vardı. Günde beş bardak süt veya şekerli bir içecek içmek akne riskini yüzde 50’den fazla artırdı. Araştırmacılar, patates kızartması gibi yağlı yiyeceklerin bir porsiyonunun veya çörek gibi şekerli yiyeceklerin akne riskini yüzde 54 artırdığını bildirdi.

Sivilceye ne sebep olur?

Araştırmacılar, şeker oranı yüksek bir diyetin yanı sıra süt tüketiminin dolaşımdaki insülin seviyelerinde artışa neden olduğunu öne sürüyorlar. Bu da hücre üretimini uyarırken aynı zamanda hücre ölümünü engeller, iltihaplanmayı ve akne gelişimini teşvik eder. Ek olarak, insülin seviyelerindeki artış, akneye neden olabilen sebum üreten hormonların üretimini de teşvik eder.

Mevcut sivilceye sahip olduklarını bildiren katılımcılar, hiç sivilce yaşamadığını bildiren katılımcılardan önemli ölçüde daha fazla süt, şekerli içecek, sütlü çikolata ve hızlı yiyecek tüketti. Mevcut sivilceleri olan grup ayrıca önemli ölçüde daha az et, sebze ve bitter çikolata yedi.

Ya çikolata?

Sütlü çikolata, akne salgını riskini yüzde 28 artırırken, bitter çikolata riskte yüzde 10’luk bir azalma ile bağlantılıydı.

Uzmanlar, çikolatanın kırılmalara neden olabileceği iddiasında bazı gerçekler olduğunu söylüyor.

“Sütlü çikolata, sütten elde edilen bir protein olan peynir altı suyu içerir. Peynir altı suyu proteini alımı, artan akne seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir. Bazı kişiler peynir altı suyu, süt ürünleri ve şekere (miktarı ne olursa olsun) diğerlerinden daha duyarlı olacaktır. Ohio’daki Cleveland Clinic Sağlık Enstitüsü’nde kayıtlı bir diyetisyen ve sağlıklı beslenme hizmetleri yöneticisi olan Kristin Kirkpatrick , Healthline’a verdiği demeçte , çikolatanın bileşimine baktığımızda şeker de içeriyor ” dedi.

Yetişkin sivilce sorunu

Yetişkinlerde sivilce sorunu artıyor gibi görünmekle birlikte nedenleri henüz belirlenememiştir.

“Muhtemelen artan miktarlarda stres, değişken hormon seviyeleri veya yeni ilaçlar veya hatta henüz tam olarak anlamadığımız diğer nedenlerle ilgili” olabilir. “Bu yaygın bir sorundur ve 30-50 yaşları arasındaki birçok yetişkinin hala sivilceleri var.” Diye de belirtmiştir uzmanlar.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir