TELOMER NEDİR?

Telomerler: Genç Kalmanın ve Hastalıksız Kalmanın Anahtarı mı?

Telomer nedir? Telomer ne işe yarar? Öğren

DNA’nız, hücrelerinizin çekirdeklerinde bulunur ve burada kromozom adı verilen yapılar içinde toplanır. Her bir kromozom, genler biçiminde belirli genetik bilgileri taşır. Vücudunuzdaki hücreler bölünürken, kromozomlarınızın çoğalması gerekir, böylece her hücre çekirdeğinde tam bir kromozom seti içerir.

Kromozomlarınızın her birinin sonunda telomer adı verilen DNA uzantıları vardır. Telomerler, kromozomlarınızın uçlarını hasara veya yakındaki kromozomlarla kaynaşmaya karşı korumaya yardımcı olur.

Telomerler neden kısalır?

Bir kromozomun kendini kopyaladığı her sefer DNA iplikleriniz biraz daha kısalır. Telomerler, bu süreçte genlerin kaybolmasını önlemeye yardımcı olur. Ancak bu, kromozomlarınız çoğaldıkça telomerlerinizin kısaldığı anlamına gelir.

İşte burada telomeraz adı verilen bir enzim devreye girer. Belirli hücrelerde bulunur ve çok fazla aşınma ve yıpranmayı önlemeye yardımcı olur. Bu, telomerlerinizin kısaltılmasını içerir. Telomeraz, kromozomlarınızın uçlarına ek telomer dizileri ekleyerek bunu yapar.

Vücudunuzdaki çoğu hücre tipinde telomeraz yoktur. Bu, telomerlerinizin çoğunun zaman içinde kısalmaya devam ettiği anlamına gelir.

Telomer uzunluğu önemli mi?

Bazı insanlar telomer kısalmasının yaşlanma sürecine ve hastalığın gelişimine büyük katkıda bulunduğunu iddia ediyor. Ancak hiç kimse telomer kısalmasının genel sağlığımız üzerindeki etkisini tam olarak anlamıyor.

Ölüm oranları

Bir 2011 incelemesi hasarını ve azalmış telomer fonksiyonunu gösteren belirteçlerin yaşla birlikte arttığını önermektedir. Bu önemli olabilir: A2003 çalışması daha kısa telomerler ile kalp hastalığı ve bulaşıcı hastalıklardan artan ölüm oranı arasında bir bağlantı buldu .Ancak bu çalışma yaklaşık 20 yaşında ve sadece 143 katılımcıyı içeriyordu.

Oksidatif stres

Kromozom replikasyonunun telomerleri kısalttığı bilinirken, bazı uzmanlar oksidatif stresin de onları kısaltabileceğine inanıyor. Oksidatif stres, reaktif oksijen türlerinden DNA ve diğer biyomoleküllere verilen zararı ifade eder. Reaktif oksijen türleri, hem vücudunuzdaki doğal hücresel süreçler hem de iltihaplanma tarafından oluşturulur. Bunları ayrıca kirlilik, sigara veya alkol tüketimi gibi şeylerle de çevrenizden edinebilirsiniz.

Zamanla, oksidatif stresin neden olduğu DNA ve diğer biyomoleküllere verilen hasar, yaşlanmayla ilişkili sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir. Yine, bu oldukça yeni bir araştırma alanı, bu yüzden çok fazla kesin kanıt yok.

Telomerler ve kanser arasındaki ilişki nedir?

Daha kısa telomerlerle ilişkili spesifik kanserler şunlardır:

mesane

akciğer

böbrek

gastrointestinal

boyun

baş

Ek olarak, kanser hücrelerinin ayırt edici özelliklerinden biri, diğer hücrelere kıyasla hızla büyüyüp bölünmeleridir. Öyleyse, kanser hücreleri nasıl agresif bir şekilde telomerlerini kısaltmaz ve ölmez?

Bazı hücrelerde telomer kısalmasını azaltan enzim olan telomeraz, birden fazla hücrede yeniden aktive olur veya artar. Unutmayın, bu enzim çoğu hücre tipinde bulunmaz. Ancak kanser hücrelerinin telomerazlarını kullanarak bozulmalarını geciktirerek telomeraz kullanabildikleri görülüyor.

Bu bilgilere dayanarak, bazı yeni kanser tedavileri, kanser hücrelerini daha hızlı yok etmeye yardımcı olmak için telomerazı hedef alıyor.

Telomerlerimi uzatabilir miyim?

Telomer kısalması ve hastalık arasındaki bağlantılar göz önüne alındığında, bazı insanlar artık telomerlerini uzatmanın yollarını bulmakla ilgileniyor. Ama bu mümkün mü?

Telomer uzatma ile ilgili araştırmalar hala çok yenidir. Ancak şimdiye kadar, sonuçlar bir miktar umut vadediyor. Telomerlerinizi gerçekten uzatıp uzatamayacağınız belli olmasa da, kısaltma sürecini yavaşlatmanın olası yolları vardır.

Örneğin, 2013’ten itibaren düşük riskli prostat kanseri olan 10 erkeğin telomer uzunluğuna bakıldı. Aşağıdakiler dahil olmak üzere birkaç yaşam tarzı değişikliği yapmaları istendi:

sağlıklı bir diyetin ardından

düzenli egzersiz yapmak

yoga ve destek grupları aracılığıyla stresi yönetmek

Yaşam tarzı değişikliklerini yapmayan düşük riskli prostat kanseri olan 25 katılımcıyla karşılaştırıldığında, bu yaşam tarzı değişiklerini yapan 10 kişinin beş yıl sonra daha uzun telomerleri olduğu saptandı. Yine, bu çok küçük bir çalışmaydı ve sadece erkekleri içeriyordu.

Bununla birlikte, bu küçük çalışma, diyet, egzersiz ve stres yönetiminin telomer uzunluğu üzerindeki etkilerini çevreleyen daha yeni araştırmalar için bir temel sağlar.

Diyet

Diyetiniz, telomerlerinizin uzunluğunu belirlemede rol oynayabilir.

Bir 2018 çalışması 5.000’den fazla yetişkinin katılımı, daha fazla lif yemenin daha uzun telomer uzunluğu ile bağlantılı olduğunu buldu. Bu, lifin kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olmasından kaynaklanıyor olabilir. Araştırmacılar, yüksek kan şekerinin iltihaplanma ve oksidatif stres ile ilişkili olduğunu belirtti. Bunların her ikisi de ek telomer kısalmasına neden olabilir.

Öte yandan, başka bir 2018 çalışması Avustralya’daki yaşlı yetişkinlerin beslenme kalitesine ve telomer uzunluğuna baktı. Araştırmacılar, sağlıklı bir diyet uygulayanların daha uzun telomerlere sahip olmadığını buldular. Bunun yerine, genetik ve diğer diyet dışı faktörlerin rol oynadığını öne sürüyorlar.

Stres Yönetimi

Stresli olduğunuzda, vücudunuz oksidatif strese neden olabilecek hormonları salgılar. Bu, daha fazla DNA hasarına ve telomer kısalmasına neden olabilir. Bu bilgilere dayanarak, stresi azaltmak oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olmalı – ve araştırmalar bunun yardımcı olduğunu gösteriyor.

Bir 2004 çalışması stres seviyesini büyük ölçüde artırabilecek kronik hastalığı olan bir çocuğa bakan kadınları takip etti. Bu kadınlar, sağlıklı çocuklara bakan bir grup kadına kıyasla daha kısa telomerlere, azalmış telomeraz aktivitesine ve daha fazla oksidatif strese sahipti.

Bir 2016 çalışması stresörlere maruz kalan kadın ve erkekleri değerlendirdi. Ana stres hormonu olan kortizol artışıyla yanıt verenler, birkaç yıldır telomer kısalması artmış olanlardı.

Egzersiz yapmak

Egzersizin, iltihaplanmayı ve oksidatif stresi azaltmak da dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararı vardır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde binlerce erkek ve kadının katıldığı bir 2017 çalışması , egzersiz ve telomer uzunluğu arasındaki bağlantıya baktı. Yüksek seviyede aktiviteye katılanlar, düşük veya orta seviyelerde aktivite yapanlara göre önemli ölçüde daha uzun telomerlere sahipti. Düşük fiziksel aktiviteye sahip olanlar ile orta seviyeli olanlar arasında gözle görülür bir fark yoktu.

Bir diğeri 2017 araştırması bir grup genç yetişkinin, yüksek aerobik kondisyona katılan ve daha fazla kas dayanıklılığı olanların daha uzun telomerlere sahip olduğunu buldu.

Özet

Telomerler, kromozomlarınızı hasardan korumaya yardımcı olur. Bu süreçte, yaşlanma ve hastalık gelişimi ile ilişkili olan telomerleriniz kısalır. Ancak son araştırmalar, bu süreci diyet, stres yönetimi ve egzersiz yoluyla kesmenin yolları olabileceğini gösteriyor. Bu bulguların hepsi başlangıç ​​niteliğindeyken, aktif bir yaşam tarzının, besleyici bir diyet ve stres yönetimi tekniklerinin yanı sıra çok sayıda başka sağlık yararı da sağladığını zaten biliyoruz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir