SİYAH NOKTA VE BEYAZ NOKTA TEDAVİSİ

Siyah Noktalara ve Beyaz Noktalara Daha Yakından Bir Bakış: Nedenleri, Tedavisi ve Daha Fazlası

Genel Bakış

Birçok insan hayatının bir döneminde sivilceden muzdariptir. 12 ila 24 yaş arasındaki kişilerin yaklaşık yüzde 85’i tıkalı gözenekler nedeniyle sivilce yaşıyor.

Akne kolayca tedavi edilebilir, ancak herkes için aynı tedavi uygulanmaz. Siyah nokta ve beyaz nokta yaygın sivilce türleridir. Biçimlerinde farklılar, ancak tedavileri benzer.

Bir sivilcenin siyah nokta veya beyaz nokta haline nasıl dönüştüğünü öğrenmek için okumaya devam edin.

Siyah noktalar nasıl gelişir

Siyah noktalar, cildinizde oluşan siyah noktalara benzer. Siyah noktalara açık komedon denir. Komedonlar, sivilceniz olduğunda oluşan cilt rengindeki şişliklerdir. Siyah nokta söz konusu olduğunda, bu komedonlar çok büyük açıklıklar veya gözeneklere sahip cildinizin altındaki foliküllerden oluşur.

Siyah noktalara sahip olduğunuzda, bu büyük gözenekler sebum olarak bilinen bir maddeyle tıkanır. Cildinizin altında sebumla kimyasal bir reaksiyon meydana gelir. Melanin oksitlenir ve tıkanmış gözenekleri siyaha çevirir. Bu sivilce türü genellikle sırtınızda, omuzlarınızda ve yüzünüzde bulunur.

Beyaz noktalar nasıl gelişir

Beyaz noktalar kapalı komedonlar olarak bilinir. Cildinizin altındaki foliküller bakteri ile dolar ve cildinizin üst kısmında çok küçük bir açıklığa sahip olur. Hava foliküle giremez. İçerisindeki bakteriler kimyasal bir reaksiyona girmediği için beyaz renkte kalır. Bu tip sivilce sırtınızda, omuzlarınızda ve yüzünüzde de bulunur.

Siyah noktalar ve beyaz noktalar için tedavi

Siyah noktalar ve beyaz noktalar, hafif akne formlarıdır. Her iki sivilce türü de tıkanmış gözeneklerden kaynaklanır, bu nedenle benzer şekilde tedavi edilirler.

Tezgah üstü ürünler

Reçetesiz satılan (OTC) ürünler, siyah noktaların ve beyaz noktaların tedavisinde etkili olabilir. Gözenekleri açmaya yardımcı olarak bakteri ve kirin akne oluşmadan önce yıkanmasına izin verir.

Benzoil peroksit (NeoBenz Micro, Clearskin) veya salisilik asit içeren ürünleri arayın. Hem sivilceleri kurutun hem de gözeneklerinizi tıkayan yağ ve ölü deri hücrelerini temizleyin.

Yüz yıkamalardan kremlere ve bu malzemeleri içeren sıkılaştırıcılara kadar her şeyi eczanede bulabilirsiniz.

Eller kapalı yaklaşım

Sivilcelerle oynamak onları daha da kötüleştirir.

Hatırlanması gereken en önemli şeylerden biri yüzünüze dokunmamaktır. Sadece kaşınıyor olsanız bile, ellerinizdeki bakteriler ve kirler yüzünüze aktarılır. Bakteri ve kir daha sonra gözeneklerinize girer. Bu, tıkanmaya ve beyaz nokta ve siyah noktaların oluşumuna yol açar.

Ancak sivilcelerinizdeki bakterileri cildinize yaymak, yüzünüzün geri kalanında daha fazla salgına neden olabilir. Sivilce sıkma aynı zamanda yara izi, renk değişikliği veya kırmızı, tahriş olmuş ve ağrılı cilde yol açabilir.

Alternatif tıp

Farklı takviyelerin veya topikal tedavilerin sivilce gidermeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bu ürünlerin etkinliğini ve güvenliğini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Alternatif seçenekleri denemeden önce daima doktorunuzla görüşün.

çay ağacı yağı

alfa hidroksi asit

azelaik asit (Azelex)

sığır kıkırdağı

çinko

yeşil çay özü

Aloe Vera

bira mayası

Sivilce hakkında yaygın efsaneler

Cilt bakımı ve sivilcelerle ilgili birçok efsane vardır. İşte duymuş olabileceğiniz beş efsane:

Efsane 1: Çikolata yemek sivilcelere neden olur

Diyet, resmin sadece küçük bir kısmı. Araştırmalar, belirli yiyeceklerin sivilceye neden olup olamayacağı konusunda karışıktır. Süt ürünleri ve karbonhidratların cildi gerçekten etkileyebileceği konusunda da tartışmalar vardır. Bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu arada, belirli yiyeceklerin sivilcenizi kötüleştirip kötüleştirmediğini görmek için bir yemek günlüğü tutun.

Efsane 2: Yüzünüzü sık sık yıkamak

Sık yıkamak cildinizi tahriş edebilir. Aslında, yüzünüzü çok fazla yıkamak ve ovalamak aslında daha fazla sivilceye neden olabilir. Yüzünüzü günde sadece iki kez yumuşak bir temizleyici ile yıkamak en iyisidir. İşiniz bittiğinde, temiz bir havluyla cildini kurulayın.

Efsane 3: Sivilceleri patlatarak kurtulabilirsiniz

Sivilcelerin patlaması onları o anda daha az fark edilir hale getirebilir, ancak daha uzun süre etrafta kalmalarına neden olabilir. Bir sivilceyi patlattığınızda, cildinize bakteri davet edersiniz. Bakteriler kızarıklığı ve şişliği daha da kötüleştirebilir ve hatta zamanla yara izine yol açabilir.

Efsane 4: Makyaj daha da kötüleştirir

Makyaj yapmak istiyorsan devam et. Gözeneklerinizi tıkamayacak veya cildi tahriş etmeyecek aknejenik olmayan veya komedojenik olmayan ürünleri seçin. Ayrıca makyaj fırçalarınızı düzenli olarak temizlediğinizden veya değiştirdiğinizden emin olun.

Bazı makyajlar cildinize yardımcı olabilir. Benzoil peroksit veya salisilik asit içeren markaları arayın. Bu bileşenler, kırılmalarla savaşır.

Makyajın cildinizi daha da kötüleştirdiğinden şüpheleniyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Efsane 5: Bronzlaşma sivilcenizi temizleyebilir

Güneşe çıkmak, cildinizi geçici olarak iyileştirebilir. Zamanla güneş ışınları cildi kuru ve tahriş bırakarak daha da fazla sivilceye neden olabilir. Güneşe maruz kalma ayrıca erken yaşlanmaya ve hatta cilt kanserine neden olabilir. Dışarı çıkmadan önce en az SPF 15 olan, komedojenik olmayan veya aknejenik olmayan bir güneş kremi kullanın.

Önleme için ipuçları

Cildinize özen göstermek ve düzenli olarak yıkamak, siyah noktaların veya beyaz noktaların büyük bir cilt problemi haline gelme olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Önlemek için şu ipuçlarını izleyin:

Yüzünüzü günde iki kez hafif bir temizleyici ile yıkayarak temiz tutun.

Fazla yağı kurutmak için benzoil peroksit veya salisilik asit içeren OTC ürünlerini kullanmayı deneyin.

Gözeneklerinizi tıkamayacak yağsız makyajları seçin.

Yatmadan önce daima makyajınızı yıkayın.

Yüzünüze dokunmaktan kaçının.

Sivilceleri koparmaya ve patlatmaya direnin.

Saçınız için su bazlı jeller ve spreyler kullanın. Daha da iyisi, saçlarınızı yüzünüzden uzak tutun, böylece ürünler gözeneklerinizi tıkamaz.

Bu yaşam tarzı önlemleri cildinizi temizlemeye yardımcı olmazsa veya şiddetli sivilce yaşıyorsanız, doktorunuza veya bir dermatoloğa gitmenin zamanı gelmiş olabilir. Dermatolog, cilt sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir doktordur. Cildinizi temizlemek ve iyileştirmek için oral veya topikal ilaçlar yazabilirler. Ayrıca cilt tipinize göre hazırlanmış günlük bir rutin oluşturmanıza da yardımcı olabilirler.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir