SİYAH NOKTA NEDİR? SİYAH NOKTA NASIL TEMİZLENİR?

SİYAH NOKTA TEMİZLEME

Siyah noktalar, ciltte aşırı yağ ve sebum salgısının birikmesidir, bu birikme gözenekleri doldurur ve biz bu gözenekleri siyah nokta olarak adlandırırız.

Siyah noktalarla milium arasındaki fark şudur. Kapalı gözenekler oluşturan beyaz noktaların aksine, siyah noktaların açık yüzeyleri vardır ve bu da koyu renkli bir oksidasyon oluşturur.

Siyah noktayı sıkıştırmaya veya itmeye çalışmak cazip gelebilir, ancak bu, cildinizde gereksiz yara izlerine ve başka hasarlara neden olabilir.

Siyah noktalardan muzdaripseniz, yardım elinizin altında!

1.Siyah noktalarınızı salisilik asitle temizleyin

Benzoil peroksit yerine, salisilik asit içeren reçetesiz satılan (OTC) ürünleri arayın.

Salisilik asit, siyah noktaların ve beyaz noktaların tedavisinde tercih edilen bileşendir çünkü gözenekleri tıkayan malzemeleri parçalar.

Salisilik asit içeren günlük bir temizleyici seçerek, siyah noktaları yanında aşağıdakileri de ortadan kaldırabilirsiniz:

günlük kir

sebum

makyaj

Birçok insan salisilik aside duyarlıdır. Birkaç günde bir defadan fazla kullanamayabilirsiniz. Tepki göstermeye devam ederseniz, kullanmayı bırakın.

2.Siyah noktalara çözüm! AHA’lar ve BHA’lar ile nazikçe pul pul dökün

Geçmişte, peeling yapmanın sivilce üzerinde olumsuz bir etki yarattığını duymuş olabilirsiniz. Süreç daha fazla kızarıklık ve tahrişe neden olabileceğinden, bu iltihaplı sivilce için geçerli olabilir.

Ancak siyah noktalar için düzenli pul pul dökülme, gözeneklerin tıkanmasına neden olabilecek aşırı miktarda ölü deri hücresini gidermeye yardımcı olabilir. İşlem ayrıca mevcut siyah noktaları nazikçe kaldırabilir.

Sert fırçalamalar yerine, alfa ve beta hidroksi asitlere (AHA’lar ve BHA’lar) odaklanmak isteyeceksiniz. Glikolik asit, en yaygın AHA türüdür ve salisilik asit, öne çıkan bir BHA’dır.

Her ikisi de cildinizin üst katmanını kaldırarak çalışır. Teorik olarak bu, gözenekleri, siyah noktaları temizlerken ve cildinizi daha yumuşak hale getirirken kırışıklıkların ve yaşlılık lekelerinin görünümünü iyileştirebilir.

BHA’ların piyasada daha yaygın olarak bulunduğunu ve bazı durumlarda daha uygun fiyatlı olduklarını göreceksiniz! AHA’lar ve BHA’lar… yüzeysel cilt katmanını tedavi eder ve bu nedenle tüm cilt tipleri için güvenlidir.

3.Siyah noktalar için bir cilt fırçası alın

Bir cilt fırçası, fazla ölü deri hücrelerini ortadan kaldırarak siyah nokta temizlemek için fayda sağlayabilir. Cilt fırçaları yalnızca ara sıra nazik bir temizleme, yıkama ile kullanılır ve hassas cildiniz varsa fırça kullanımından tamamen kaçınılması gerekir. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize bağlı olarak, günlük temizleyicinizle birlikte kullanabileceğiniz çeşitli cilt fırçaları vardır.

4.Siyah noktalar için kil maskesi kullanın

Kil maskeleri ciltteki yağları ve toksinleri çekmeye yardımcıdır ve bu da gözenekleri açmaya yardımcı olur. Kil maskeleri genellikle yağlı ciltler için olmazsa olmazlar olarak kabul edilir.

Bazı kil maskeleri ayrıca kükürt içerir. Kükürt, siyah noktaları oluşturan ölü deri hücrelerini parçalamaya çalışan başka bir bileşendir.

Hangi maskeyi seçerseniz seçin, haftada bir veya iki kez uyguladığınız peeling tedavinize ek olarak haftada bir kez kullanabilirsiniz.

5.Siyah noktalar için kömür maskesi kullanın

Kil maskeleri gibi, kömür maskeleri de cildin derinliklerinde yağı ve diğer kirleri dışarıya çekmeye çalışır. Kömürün bu faydaları bir adım daha yukarı taşıdığı düşünülmektedir.

6.Siyah noktalardan kurtulmak için kimyasal soymayı düşünün

Kimyasal peelingler geleneksel olarak yaşlılık lekelerinin azalması ve ince çizgiler gibi yaşlanmayı geciktirici faydalar için kullanılır. Teorik olarak, işlemden geçtikten sonra daha pürüzsüz, tazelenmiş görünen bir cilt ortaya çıkmalıdır.

Siyah noktalar için birincil tedavi olarak kabul edilmeseler de, kimyasal peelingler muhtemelen ölü deri hücrelerini çıkarabilir ve genişlemiş gözenekleri küçültebilir.

Yaşlanma karşıtı faydalar arıyorsanız, bu tedavi yöntemi özellikle yararlı olabilir.

7.Siyah nokta oluşumunu engellemek için komedojenik olmayan ürünler kullandığınızdan emin olun

Komedojenik olmayan makyaj ve yüz ürünleri kullanmazsanız doğru temizleyici, maske ve eksfoliya edicinin çok az faydası olabilir.

Komedojenik olmayan, söz konusu ürünün komedonlara veya gözeneklerin tıkanmasına neden olmayacağı anlamına gelir. Tüm ürünler komedojenik değildir, bu nedenle etiketleri dikkatlice okumanız gerekir.

8.Siyah nokta oluşumunu engellemek için makyajınızla uyumayın

Uzun bir günün sonunda yapmak isteyebileceğiniz son şey makyajınızı çıkarmaktır. Bununla birlikte, makyajınızı silmeden uyumak daha fazla siyah nokta oluşturur. Gece boyunca bırakılırsa, komedojenik olmayan makyaj bile gözeneklerinizi tıkayabilir.

9.Gözenek şeritlerinden ve siyah nokta bantlarından kaçının

Herhangi bir sivilce türünü seçmenin, kaşınmanın ve patlatmanın yasak olduğunu zaten öğrendiniz. Yine de, bu sinir bozucu siyah noktalardan kurtulmak için bir tür ekstraksiyon yöntemi bulmak cazip olabilir.

Son yıllarda, temiz gözenekler vaat eden maskelerde, gözenek şeritlerinde ve çıkarma araçlarında bir artış oldu.

Siyah nokta bantları ve maskeler, gözeneklerinizden kirlerin çıkarılmasına yardımcı olsalar da, cildinize gerçekten yardımcı olan öğeleri de çıkarabilirler. Bu, doğal yağları ve kıl köklerini içerir. Tüm bu unsurların giderilmesi cildinizin kurumasına ve tahriş olmasına neden olabilir.

Tahriş oluştuğunda, yağ bezleriniz hayatta kalma moduna geçebilir ve daha fazla yağ üretebilir ve bu da daha fazla siyah noktaya neden olabilir. Diğer ekstraksiyon yöntemleri arasında profesyonel kalitede metal veya plastik aletler bulunur. Bunlar, cildinizi çizmeden tıkanmış siyah noktaları çıkarır. Buradaki anahtar kelime işi bilen profesyoneldir. Sınırlı deneyime sahip ellerde kullanılan çıkarma araçları çizikler, yaralar ve hatta yara izlerine dönüşebilir.

10.Profesyonel tedavi için dermatoloğunuzla görüşün

Siyah noktalar dahil olmak üzere herhangi bir yeni akne rejiminin etkili olması 6 ila 12 hafta sürebilir.

Bu saatten sonra yeni ve önceden var olan siyah noktaları görmeye devam ederseniz, dermatoloğunuzdan randevu almanız gerekebilir. Siyah noktaları çıkarmak için profesyonel araçlar kullanabilirler. Siyah noktaların geri gelmesini önlemek için bir dizi dermabrazyon tedavisi veya reçeteli retinoid bile önerebilirler.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir