MAYONEZ

Mayonez nasıl yapılır? Evde mayonez yapımı 

10 dakikadan daha kısa sürede mayonez nasıl yapılır?

Mayonez, yağ, yumurta sarısı, limon suyu veya sirke ve tercihe göre eklenen baharatlardan yapılan kalın, kremsi bir sostur.

Bu mayonez tarifinde sadece yumurta sarısı yerine bütün yumurtaların kullanılması, bu ev yapımı mayonez tarifini pratikte hatasız ve çok daha kolay hale getirir. Ev yapımı mayonez bir zevktir. Yapması da çok basit. Evde mayonez yaparken oda sıcaklığında malzemeler en iyisidir. Yumurtanın oda sıcaklığına gelmesini bekleyemiyorsanız, birkaç dakika ılık (sıcak değil) suya batırın.

Peki ev yapımı mayonez nasıl yapılır?

Ev yapımı Mayonez

Malzemeler :

Oda sıcaklığında 2  yumurta

2 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu (veya sirke)

1 bardak nötr aromalı yağ (hafif zeytinyağı, üzüm çekirdeği yağı, aspir, kanola  veya tatlı badem yağı gibi)

Bir tutam kaliteli ince taneli deniz tuzu

1 yemek kaşığı sirke

Ekipmanlar

Sağlam çırpma teli

Kase (sıçramaları önlemek için derin)

Talimatlar

Yumurtaları kaseye koyun .

Taze limon suyunu yumurta ile birlikte kaseye dökün ve iyice çırpın.

Yavaş yavaş, her seferinde birkaç damla, sürekli çırparak yağı kaseye dökün. Mayonez koyulaşmaya başladığında, yağı yavaş ve sabit bir akışla dökün. Yağ birikmeye başlarsa, dökmeyi durdurun ve kıvam alana kadar mayonezi hızlıca çırpın.

Mayonez çok kalın görünmeye başlarsa, istediğiniz kıvama getirmek için inceltmek için yeterince su ekleyin. Bir seferde yaklaşık bir çay kaşığı su ekleyin.

Tüm yağ karıştırıldıktan sonra, mayonez kalın ve kabarık olmalı, çırpma teli karışımın içinden kurdeleler oluşturmalıdır. İnce taneli deniz tuzunu dikkatlice ekleyin. Daha ince bir mayonez istiyorsanız az miktarda su ekleyin. Ev yapımı mayonezinizi buzdolabında kapalı bir kapta 3 gün boyunca saklayın.

Mayonez Yapmak İçin En İyi İpuçları

Oda sıcaklığında yumurta kullanın. Soğuk yumurtalar genellikle kalınlaşmayan mayonezle sonuçlanır.

Her zaman önce limon suyunu ekleyin. Limon suyu, yumurta sarısı içindeki proteinin parçalanmasına yardımcı olur, böylece daha iyi emülsiyonlaşırlar. Yumurta sarısı, sosları koyulaştırmaya ve malzemeleri bağlamaya yardımcı olan doğal bir emülgatör olan lesitin içerir.

ÇOK yavaş bir yağ akışı ile başlayın. Mayonezin koyulaşmaya başladığını fark edene kadar bir seferde birkaç damla en iyisidir. Koyulaşmaya başladığında yağı biraz daha hızlı dökebilirsiniz.

Mayonezde kaliteli deniz tuzu kullanın ve bir seferde sadece küçük bir tutam ekleyin. Mayonez çok kolay tuzlu hale gelebilir.

Sadece taze sıkılmış limon suyu kullanın. Şişelenmiş limon suyu mayonezinize komik bir tat verecektir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir