KOLAJEN NEDİR? KOLAJEN NE İŞE YARAR? KOLAJENİN FAYDALARI NELERDİR?

KOLAJEN NEDİR?

Kolajen kemiklerde, kaslarda, deride, tendonlarda ve insan vücudunda en bol bulunan proteindir. Kolajen bedeni bir arada tutan maddedir. Kolajen, güç ve yapı sağlamak için bir yapı iskelesi oluşturur. Endojen kolajen, vücut tarafından sentezlenen doğal kolajendir. Eksojen kolajen sentetiktir. Takviyeler gibi bir dış kaynaktan gelir. Eksojen kollajen, vücut dokularının onarımı da dahil olmak üzere tıbbi ve kozmetik amaçlı kullanılır.

Kolajen hakkında hızlı gerçekler:

İşte kolajen ile ilgili bazı önemli noktalar.

Kolajen tüm vücutta oluşur, ancak özellikle ciltte, kemiklerde ve bağ dokularında bulunur.

Bazı kolajen fibril türleri, çelikten daha güçlüdür.

Kolajen üretimi yaşla ve sigara ve UV ışığı gibi faktörlere maruz kaldıkça azalır.

Kollajen seviyelerini artırdığını iddia eden kozmetik losyonların, kollajen molekülleri cilt tarafından absorbe edilemeyecek kadar büyük olması nedeniyle, bunu yapması olası değildir.

Kolajen, insan vücudundaki proteinin üçte birini oluşturan sert, çözünmez ve lifli bir proteindir.

İnsan vücudundaki kolajenler güçlü ve esnektir.

En az 16 çeşit kolajen vardır. Dört ana tür tip I, II, III ve IV’tür

İşte dört ana kolajen türüne ve bunların vücudunuzdaki rollerine daha yakından bir bakış:

Tip I. Bu tür, vücudunuzun kolajeninin% 90’ını oluşturur. Deri, kemik, tendon, lifli kıkırdak, bağ dokusu ve dişlere yapı sağlar.

Tip II. Bu tür, daha gevşek bir yapıya sahiptir. Eklemlerinizin arasındaki elastik kıkırdakta bulunur.

Tip III. Bu tip, kasların, organların ve arterlerin yapısını destekler.

Tip IV . Bu tür filtrasyona yardımcı olur ve cildinizin katmanlarında bulunur.

Yaşlandıkça vücudunuz daha az ve daha düşük kaliteli kolajen üretir.

Bunun gözle görülür belirtisi cildiniz gevşer ve esnekliğini kaybeder. Kıkırdak da yaşla birlikte zayıflar.

Kolajen içeren besinler  :

Kolajen prokollajen olarak başlar.

Vücudunuz iki amino asidi – glisin ve prolin – birleştirerek prokollajen yapar. Bu işlemde C vitamini kullanılır.

Aşağıdaki kolajen içeren besinlerden bol miktarda aldığınızdan emin olarak vücudunuzun kolajen üretmesine yardımcı olabilirsiniz:

Kemik suyu, jelatin, tavuk derisi gibi hayvansal ürünler kolajen bakımından çok yüksektir.

C Vitamini Turunçgillerde, dolmalık biberlerde ve çileklerde büyük miktarlarda bulunur.

Proline. Yumurta beyazı, buğday tohumu, süt ürünleri, lahana, kuşkonmaz ve mantarlarda büyük miktarlarda

bulunur.

Glisin. Tavuk derisi ve jelatinde büyük miktarlarda bulunur, ancak glisin ayrıca protein içeren çeşitli yiyeceklerde de bulunur.

Bakır. Sakatat etlerinde, susam tohumlarında, kakao tozunda, kaju fıstığında ve mercimekte büyük miktarlarda bulunur.

Ek olarak, vücudunuzun yeni proteinler yapmak için gerekli amino asitleri içeren yüksek kaliteli proteine ​​ihtiyacı vardır. Et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, süt ürünleri, baklagiller ve tofu mükemmel amino asit kaynaklarıdır.

Kolajene zarar veren şeyler:

Belki de aşağıdaki kolajen yıkıcı davranışlardan kaçınmak daha da önemlidir:

Çok fazla şeker ve rafine karbonhidrat yemek. Şeker, kolajenin kendi kendini onarma yeteneğini engeller. İlave şeker ve rafine karbonhidrat tüketiminizi en aza indirin.

Çok fazla güneş ışığı almak. Ultraviyole radyasyon, kollajen üretimini azaltabilir. Aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçının.

Sigara içmek. Sigara kollajen üretimini azaltır. Bu, yara iyileşmesini bozabilir ve kırışıklıklara neden olabilir.

YÜZDEKİ KOLAJEN NASIL ONARILIR?

  1. Yüz Masajı

Cilde masaj yapmak, kolajen üretimini uyarmaya ve kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir. Yüzünüzdeki kaslar toner ise, cildin gerginliğini korumada daha iyi olurlar ve cildin etrafında daha fazla kan dolaştırılarak cildin ışıltılı bir ten rengine kavuşmasına yardımcı olur ve kanda bulunan cilt besinlerini yüze taşır.

  1. Kolajen içeren kremler

Kolajen kremler, ciltteki kolajeni geri kazanmanın iyi bir yoludur, ancak, kolajenin çalışma şekli için, cilde gerçekten nüfuz edecek kadar küçük kolajen amino asitler içeren bir krem ​​bulmanız gerekir, aksi takdirde sadece üstte oturur ve cilt sağlığınız üzerinde gerçek bir etkisi yoktur. Bununla birlikte, işe yaramaz oldukları anlamına gelmez, kolajen kremler aynı zamanda su kaybını önleyerek nemli kalmaya yardımcı olur, bu da cildin esnek kalmasına ve ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

  1. C vitamini kremleri

C vitamini kremleri, cildin kolajen üretimine çok faydalıdır çünkü sadece cildin kolajeni tutmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı cildi , saçı ve tırnakları da destekler , dolayısıyla pek çok faydası vardır. C vitamini olmadan vücut, yüzdeki kolajeni geri kazanmayı umamaz ve bu nedenle cilt elastikiyeti ve sıkılığı geri kazanılmaz.

  1. Diyet

Yüzdeki kolajenin yanı sıra vücut yaşlanmasını yavaşlatmaya yardımcı olmak için protein ve C vitamini açısından zengin yiyecekler yemelisiniz. Şeker alımı insülin seviyelerinizin yükselmesine neden olur, bu da iltihaplanmaya neden olur ve bu da değerli kollajen ve elastinin parçalanmasına yol açar ve sizi kırışıklıklara , ince çizgilere ve cilt elastikiyetinin kaybına daha yatkın hale getirir.

5.Sigara

Sigara içmek, cildinizin esnek ve sağlıklı görünmesini sağlayan ve cildin yaşlanmasına neden olan kolajen üretimini engelleyen yüzünüzdeki kan akışını sınırlar .

  1. Nemli kalın

Nemli kalmak ve cildinizi nemli tutmak, su kaybı için bir cilt bariyeri sağlamaya yardımcı olur, kollajen suya bağlanabilir ve cildinizi doğal olarak nem seviyelerinin korunmasına yardımcı olmak için koşullandırabilir, bu da sizi daha parlak, daha düzgün bir cilde kavuşturur.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir