KAŞLAR ARASINDA AKNE NEDEN OLUR?

Kaşlarınız Arasında Akneye Ne Sebep Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Akne, yüzünüzün veya vücudunuzun herhangi bir yerinde olabilir. Ancak yüzünüzde ve alnınızda çok fazla yağ bezi olduğu için kaşlarınız arasında sivilceler yaygın olabilir .

Kaşlarınız arasındaki akneler can sıkıcı olabilir, ancak sivilcenize neyin sebep olduğunu anladığınızda doğru tedaviyi bulabilirsiniz.

Kaş arası sivilce türleri

Birkaç farklı sivilce türü vardır ve bunlardan herhangi birini veya tümünü kaşlarınızın arasında görmek mümkündür.

Kistik sivilce

Kistik sivilce, irin dolu yumrulardan oluşur. Çoğu kistik sivilce cildinizin altındayken, cildinizde kırmızı veya beyaz yumrular da görebilirsiniz. Bunlar genellikle ağrılıdır ve genellikle kurtulmak zordur.

Püstüller

Püstüller, irin dolu, kabarcık benzeri lezyonlardır. Genellikle üstleri beyaz veya sarı ve alt kısımları kırmızıdır ve ağrılı olabilirler.

Papüller

Papüller, cildinizdeki küçük, katı, yuvarlak yumrulardır. Genellikle hassastırlar. Birkaç gün sonra papüllerin çoğu irinle dolmaya başlayacak ve püstül haline gelecektir.

Beyaz noktalar

Beyaz noktalar, cildinizdeki küçük beyaz yumrulardır. Yüzeyde tıkalı ve kapalı bir gözenek olarak ortaya çıkarlar. Bazı beyaz noktalar, cildinizin altındaki sivilcelerin üst kısımlarıdır.

Siyah nokta

Siyah noktalar, havaya açılan tıkalı gözeneklerdir. Havaya maruz kaldığında, gözeneklerdeki bakteri ve yağ kahverengiye döner ve cildinizde küçük, koyu renkli bir yumru görürsünüz.

Kaşlarımın arasında neden akne problemi yaşıyorum?

Yaygın nedenleri şunlardır:

Tıkanmış gözenekler

Gözenekler aşağıdakiler dahil çeşitli maddelerle tıkanabilir:

Yüzünüzden, saçınızdan veya ellerinizden yağ

Ter

Ölü deri hücreleri

Ter bezleri de cildinizdeki gözenekler olsa da, kıl kökleri sivilceyle ilgili ana gözeneklerdir.

Yağlı cilt

Yağlı cilt, sivilcelerin en yaygın nedenlerinden biridir. Cildinizdeki fazla yağ, kıl köklerini tıkayabilir, bu da tıkanan folikül iltihaplandığında veya enfekte olduğunda sivilceye neden olur. Yüzünüzde ve alnınızda çok fazla yağ bezi bulunduğundan, yağlı cilde sahip kişilerin kaşlarının etrafında ve arasında sivilce görülmesi yaygındır.

Batık kıllar

Kaşlarınızı cımbızlamak veya ağda yapmak, kılların büyümesine neden olabilir. Bu, kısmen çıkarılan tüyler cilde geri döndüğünde olur. Bu, kıl kökü tıkalıysa sivilceye neden olabilir.

Cımbız, diğer tüy alma yöntemlerine göre daha sık kıl dönmesine neden olabilir, çünkü bir tüyün kırılmasına ve cilt altında kalmasına neden olma olasılığı daha yüksektir. Kıllar tekrar uzamaya başladığında içe doğru büyüyebilir.

Makyaj malzemeleri

Bazı kozmetikler gözeneklerinizi tıkayabilir ve sivilcelere neden olabilir. Kirli makyaj fırçaları bakterileri tutabildikleri için sivilceye de yol açabilir. Kaş jeli gibi kozmetikler özellikle kaşlarınız arasında sivilceye neden olabilir.

Kaşa ağda uygulanması

Diğer epilasyon biçimleri gibi, kaş ağdası da kıl dönmesine neden olabilir ve bu da sivilcelere yol açabilir. Ek olarak, ağda ile tüyleri çekmek kıl köklerinizde bakterilerin girebileceği açıklıklar bırakabilir.

Diyet

Bazı yiyeceklerin sivilceye yol açabileceğine dair bazı kanıtlar var, ancak araştırma net değil. Spesifik diyet değişiklikleri önermek için yeterli kanıt olmasa da, karbonhidrat ve süt ürünleri bakımından zengin yiyeceklerin sivilceyi daha da kötüleştirebileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Çikolata veya yağlı yiyeceklerin sivilceye neden olabileceğine dair hiçbir kanıt yok .

Yüzüne sık sık dokunmak

Yüzünüze dokunduğunuzda ellerinizdeki doğal yağlar yüzünüze aktarılır. Bu gözenekleri tıkayabilir. Ayrıca, ne sıklıkta yıkarsanız yıkayın, ellerinizin üzerinde bakteri vardır. Yüzünüze dokunmak tıkanmış gözeneklere ve sivilcelere neden olabilir.

Hormonlar

Hormonal değişiklikler, özellikle kadın olarak doğan insanlarda sivilceye neden olabilir. Hormonal sivilce en yaygın olanı:

Regl dönemi

Menopoz sırasında

Hamilelik sırasında

Doğum kontrolünüzde değişiklik yaptıktan hemen sonra

Kaşlar ile karaciğeriniz ve sivilce arasında bir bağlantı var mı?

Geleneksel Çin tıbbı, gözlerinizin etrafındaki alanın karaciğere bağlı olduğunu söyler. Kaşlarınızın arasındaki sivilce gibi göz çevrenizdeki sorunlar bu nedenle karaciğerinizde bir sorun olduğunu gösterebilir. Karaciğeriniz vücudunuzun detoksifikasyonunda yer aldığından, kaşlarınız arasındaki sivilce bu sisteme göre diyetinizde değişiklik yapmanızı önerebilir. Bununla birlikte, kaşlarınız arasındaki sivilcenin karaciğerinizle ilişkili olduğuna dair bilimsel bir kanıt yoktur.

Kaşlarınız arasında sivilce tedavisi

Çoğu kaş arası aknesi, yaşam tarzı değişiklikleri de dahil olmak üzere evde ve reçetesiz satılan ilaçlarla tedavi edilebilir . Ancak şiddetliyse veya OTC tedavilerine yanıt vermiyorsa, tıbbi tedavi hakkında bir doktorla konuşun. Topikal tedavileri dikkatlice uygulayın ve gözlerinize yaklaştırmayın.

OTC ilaçları

Retinoidler , A vitamini ile yapılan bir cilt tedavisidir

Salisilik asit siyah noktaları ve beyaz noktaları parçalayabilir

Benzoil peroksit sivilceye neden olan bakterileri öldürebilir ve cildinizdeki fazla yağı temizleyebilir

Yaşam tarzı değişiklikleri

Sivilceye dokunmayın. İyileşmesi için zaman verin.

Stresinizi azaltın. Stres sivilceye neden olmazken, sivilceleri daha da kötüleştirebilir.

Cildi yağlandırdığı için daha az karbonhidrat tüketin.

Tıbbi tedavi

Sivilceye neden olan bakterilerden kurtulmak için antibiyotikler (bunlar genellikle sadece şiddetli sivilce içindir)

Ağızdan veya topikal olarak alınabilen reçeteli retinoidler

İltihabı azaltmaya yardımcı olan kortikosteroidler

Sivilceniz hormonal ise doğum kontrol hapları

Kaşlarınız arasında sivilceyi önlemek

Bazı insanlar doğal olarak sivilceye yatkındır. Ancak kaşlarınız arasında sivilceyi önlemeye yardımcı olmak için atabileceğiniz adımlar vardır.

Yüzünüzü düzenli olarak yıkayın, özellikle gün içinde şapka takıyorsanız veya terliyorsanız.

Yüzünüze dokunmaktan kaçının.

Eğer yağlı saçlarınız varsa, düzenli olarak yıkayın. Kaşlarınız arasında kuruluk varsa şampuanları değiştirmeyi de düşünebilirsiniz.

Makyaj ve cilt bakımı için yalnızca komedojenik olmayan ürünleri kullanın.

Her tür güçlü ovalama veya eksfoliye edici dahil, cildinizi tahriş eden ürünlerden kaçının .

Kaşlarınızı cımbızlamadan veya ağda yapmadan önce yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bu, batık tüylerin önlenmesine yardımcı olacaktır.

Kaş çizginizin yakınında şapka, saç bandı veya spor malzemeleri gibi herhangi bir şey takarsanız, yüzünüze bakteri bulaştırmamak için temiz tutun.

Kaş jeli de dahil olmak üzere makyaj yapıyorsanız, günün sonunda makyajı iyice çıkarın.

Kaşlarınız arasında diğer cilt çıkıntıları

Akne en yaygın cilt rahatsızlığıdır, ancak kaşlarınız arasında çıkıntı görmenizin tek nedeni bu değildir. Bu çıkıntılar aslında şunlar olabilir:

Kistler

Epidermoid kistler genellikle yüzde meydana gelir. Genellikle siyah noktalara benzeyen cilt altında küçük, yuvarlak yumrulardır. Sonunda, sivilce gibi kızarabilir ve iltihaplanabilir ve kalın sarı bir madde sızdırabilir.

Sebasöz kistler daha az yaygındır, ancak sivilcelerle de karıştırılabilir. Genellikle akne veya başka bir cilt yaralanması nedeniyle bir kıl kökü yırtıldıktan sonra olurlar.

Rahatsız olmadıkça veya çözülmesini istediğiniz kozmetik sorunlara neden olmadıkça her iki kist türü de bırakılabilir. Bir kist sizi rahatsız ediyorsa, bir doktor tarafından boşaltılabilir. Yağ kisti enfekte olabilir ve bu durumda tedavi edilmesi gerekir.

Dermatofibromlar

Dermatofibroma, yaygın bir kanserli olmayan deri lezyonu türüdür. Dermatofibroma serttir ve genellikle ortası beyazdır ve dış halkası pembeden kırmızımsı kahverengiye kadar değişebilir. Genellikle acı vermezler. Bazıları bölgeye travma sonrası görünse de, dermatofibromun bilinen bir nedeni olmayabilir.

Dermatofibromlar sağlığınız için zararsızdır, ancak kozmetik nedenlerden dolayı çıkarttırabilirsiniz. Bununla birlikte, süreç daha kötü bir yara izi bırakabilir ve uygun şekilde çıkarılmazsa zamanla tekrarlama olasılığı vardır.

Bazal hücreli cilt kanseri

Bazal hücreli cilt kanseri, en yaygın cilt kanseri türüdür. Genellikle güneşe maruz kalma ile ilgilidir.

Bazal hücreli bir tümör, açık bir yara, kırmızı bir yama veya parlak pembe bir yumru gibi görünebilir. Kaşınabilir veya kanayabilir.

Bazal hücreli cilt kanseri yavaş büyürken ve nadiren yayılırken, dermatoloji konusunda uzmanlaşmış bir sağlık uzmanı tarafından çıkarılması gerekir

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir