FO-Tİ NEDİR?

FO-Tİ Nedir? Öğren

Fo-Ti: Yaşlılığa Çare mi?

Fo-ti nedir?

Fo-ti aynı zamanda Çin de knotweed veya “he shou wu” olarak da bilinir ve “siyah saçlı Bay He” anlamına gelir. Bilimsel adı Polygonum multiflorum’dur. Ayrıca Tayvan ve Japonya’da da yetiştirilmektedir.

Efsaneye göre, Bay He adındaki fakir bir adamın köyünü kıtlık vurdu. Çoğu insan yiyecek ve geçici iş bulmak için ayrılırken, Bay He ayrılamayacak kadar hastaydı. Açlıktan ölmemek için yabani bitkiler ve kökler topladı ve yedi.

Bunlardan biri, köylülerin daha önce yemediği acı fo-ti köküdür. Yavaş yavaş, Bay He sağlığına kavuştu. Cildi parladı. Bir oğlu vardı. Ve ağaran saçları yine siyaha döndü. Uzun ve canlı bir hayat yaşamaya devam etti.

Fo-ti özleri, cilt koşulları için krem ​​ve merhemlerde kullanılır. Saç dökülmesi ve grileşme ile mücadeleye yardımcı olmak için bitkiyi içeren şampuanlar mevcuttur. Aynı zamanda çay haline getirilir ve hap haline getirilir.

Geleneksel Çin tıbbında (TCM) fo-ti, yaşlanmayı önlemek için uzun ömürlü toniklerde kullanılmıştır. Ayrıca kabızlık ve cilt problemleri gibi çeşitli diğer durumları tedavi etmek için de kullanılmıştır.

Ancak fo-ti’nin sözde faydalarını test etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Belirli sağlık koşullarının tedavisine yardımcı olabilirken, aynı zamanda yan etkiler ve ciddi risklerle de bağlantılı.

Yeni bir besin takviyesi veya fo-ti destekleyici, tamamlayıcı tedaviyi denemeden önce daima doktorunuzla konuşun.

Geleneksel Çin tıbbında fo-ti ne için kullanılır?

TCM’de şifalı otlar genellikle karmaşık formüllerde birleştirilir. Ancak fo-ti genellikle kendi kendine alınır. İki versiyon var:

işlenmemiş beyaz fo-ti

kırmızı fo-ti, tipik olarak sarı pirinç şarabı ve siyah soya fasulyesi suyu karışımı ile pişirilir

TCM’de, beyaz fo-ti genellikle kabızlığı gidermek için kullanılır. Aynı zamanda sivilce, atlet ayağı ve sıyrıkları tedavi etmek için de kullanılır.

Kırmızı fo-ti bir enerji toniği olarak kabul edilir. TCM uygulayıcıları, saçların beyazlaşmasına, erken yaşlanmaya karşı mücadeleye ve erektil disfonksiyonu dengelemeye yardımcı olabileceğine inanıyor. Aynı zamanda aşağıdakileri tedavi etmek için de kullanılır:

baş ağrısı

kas ağrısı

yüksek tansiyon

tüberküloz

şeker hastalığı

kanser

kısırlık

TCM, vücudunuzdaki karşıt fakat tamamlayıcı güçler arasındaki uyumun önemini vurgular: yin ve yang. TCM uygulayıcıları, hastalığın bu kuvvetlerdeki bir dengesizlikten kaynaklandığına inanmaktadır.

Ancak TCM olmayan doktorların çoğu, birçok geleneksel Çin ilacının kullanımını desteklemek için yeterli kanıt olmadığını söylüyor. Fo-ti’nin önerilen sağlık yararlarını test etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Araştırma fo-ti hakkında ne diyor?

Fo-ti’nin yaşlanma karşıtı itibarı bazı bilimsel desteklerle anlam kazandı.

Journal of Ethnopharmacology’de yayınlanan bir incelemeye göre, bazı araştırmalar fo-ti’de bulunan bir bileşiğin Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığının tedavisine yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Araştırmacılar, nöroprotektif özelliklere ve antioksidan etkilere sahip olabileceğini bulmuşlardır.

Ayrıca fareler üzerinde yapılan araştırmalarda öğrenme ve hafızadaki gelişmelerle de bağlantılı. Aynı incelemeye göre, bazı çalışmalar fo-ti’nin iltihaplanma, yüksek kolesterol ve kanseri tedavi etmeye yardımcı olabilecek bileşikler içerebileceğini de öne sürüyor.

Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism’de yayınlanan bir başka çalışmada , fo-ti’de “şaşırtıcı derecede yüksek östrojen aktivitesi” bulundu. Bu, menopozdaki kadınlar için potansiyel bir östrojen replasman kaynağı sağlayabileceğini düşündürmektedir.

Kabızlık için fo-ti kullanımı söz konusu olduğunda, bitkideki bazı bileşiklerin müshil etkisi vardır. Bu bileşiklere antrakinon denir. Ancak karaciğer hasarına da neden olabilirler.

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi, birkaç kişi fo-ti aldıktan sonra akut karaciğer hasarı olduğunu, bitkiyi almayı bıraktıktan sonra çoğu hızlı bir şekilde iyileştiğini bildirdi.

Erken araştırma bulgularının bazıları ümit verici olsa da, fo-ti’nin potansiyel yararları ve riskleri hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bitki yan etkilere bağlanmıştır.

Fo-ti almanın riskleri nelerdir?

Yetişkinler veya çocuklar için kanıtlanmış güvenli veya etkili dozlar yoktur.

Hamileyseniz, onu içeren ürünleri almaktan kaçınmalısınız. Östrojen benzeri etkileri nedeniyle, östrojenle ilişkili göğüs, yumurtalık, rahim veya prostat kanseri öykünüz varsa fo-ti almak konusunda da dikkatli olmalısınız.

Fo-ti almanın yaygın yan etkileri arasında ishal, mide bulantısı, karın ağrısı ve kusma bulunur. Ayrıca vücudunuzun potasyum seviyesini düşürerek kas güçsüzlüğü gibi semptomlara yol açabilir. Bazı kişilerde alerjik döküntülere de neden olabilir.

Bazı durumlarda, hem çiğ hem de işlenmiş formlarda akut karaciğer hasarıyla ilişkilendirilmiştir.

Fo-ti ve diğer bitkisel ilaçlar genellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde diyet takviyeleri olarak pazarlanmaktadır. ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) takviyeleri reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar kadar katı bir şekilde düzenlemediğini belirtmek önemlidir.

Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne göre, pakette listelenmeyen ilaçlar, toksinler veya ağır metaller içeren Çin bitkisel ürünleriyle ilgili raporlar var. Bazı bitkisel ürünler diğer ilaçlarla da etkileşime girebilir.

TCM uygulamaları binlerce yıl içinde gelişip milyonlarca insan tarafından kullanılsa da, diğer tedavilerle aynı tür çalışmalara ve düzenlemelere tabi tutulmamıştır.

Erken araştırma bulguları, fo-ti’nin bazı potansiyel sağlık yararları olabileceğini düşündürmektedir. Ancak bitki, akut karaciğer hasarı riski de dahil olmak üzere yan etkilere de bağlanmıştır.

Fo-ti veya diğer tamamlayıcı tedavileri denemeden önce doktorunuzla konuşun. Doktorunuz potansiyel faydaları ve riskleri anlamanıza yardımcı olabilir.

Rehmannia: Bir Çin Gizemi

Geleneksel Çin tıbbı söz konusu olduğunda, sağlığın anahtarı vücudunuzdaki iki karşıt güç arasındaki dengeyi korumaktır: yin ve yang. Peki yin dengesiz olduğunda ne olur? Rehmannia ile asla bilmenize gerek olmayabilir.

Geleneksel Çin tıbbı uygulayıcılarına göre, rehmannia (Çin yüksükotu olarak da bilinen yabani bir bitki) “yin’i dengeleyebilir”. Bitki, kuzey ve kuzeydoğu Çin’in bazı bölgelerinde yetişir ve 2000 yılı aşkın süredir tıpta kullanılmaktadır. Kalın kahverengimsi siyah kökleri genellikle sonbaharda hasat edilir ve çeşitli tıbbi amaçlar için kullanılır. Genellikle yin eksikliğinden kaynaklandığına inanılan durumları tedavi etmek için kullanılır. Bunlar, alerji, anemi, kanser, kabızlık, diyabet, ateş, egzama, yüksek tansiyon, bakteriyel ve mantar enfeksiyonları, romatoid artrit, osteoartrit, uykusuzluk ve ağrı kesici dahil bir dizi komplikasyonu içerir.

Bilimsel Kanıt Yetersizdir

Geleneksel Çin tıbbı, karşıt güçlere, enerji akışına ve beş element olan toprak, ateş, metal, tahta ve su inancına dayanır. Bununla birlikte, antik tıbbın rehmanniye büyük önem vermesine rağmen, modern araştırma henüz herhangi bir tıbbi durumu tedavi etmede etkinliği için bilimsel kanıt üretmemiştir.

Geleneksel Çin ilaçlarının, ister hap, ister sıvı, toz veya çay formunda olsun, şifalı otların bir kombinasyonunu içermesi yaygındır. Bu, rehmannia ortak bir bileşen olsa da, sonuç üreten şeyin kombinasyon mu yoksa spesifik bitki mi olduğunu söylemenin zor olduğu anlamına gelir. Geleneksel Çin bitkisel ilaçları da her birey için kendi özel ihtiyaçlarına göre yapılır. İnsanların aldığı Çin bitkisel ilaçları kişiden kişiye farklılık gösterme eğilimindedir.

Ek olarak, tek tek Çin otlarının incelenmesi söz konusu olduğunda, çoğu araştırma hala çok erken aşamadadır. Genellikle, yalnızca hayvan çalışmaları yapılmıştır veya insan çalışmaları etkinliği belirlemek için çok küçüktür. Ancak araştırmalar devam ediyor. Bir 2013 araştırması , rehmannia’da bir kimyasal olan katalpolün, nörodejeneratif bozuklukların neden olduğu hücre ölümünü önleyebileceğini buldu.

Yan Etkiler Var mı?

Şimdiye kadar mide bulantısı, gaz, ishal, baş ağrısı, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, alerji ve yorgunluk gibi yan etkiler bildirilmiştir. Rehmannia, karaciğer hastalığı veya önceden var olan sindirim veya bağışıklık sorunları olan kişiler için de güvenli olmayabilir. Çocuklar, hamile veya emziren kadınlar için güvenli sayılmaz. Çin bitkisel ürünlerinin diğer potansiyel olarak tehlikeli maddelerle kontamine olduğuna dair raporlar var.

Çin bitkisel ilaçları Amerika Birleşik Devletleri’nde takviye olarak satılmaktadır. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından düzenlenmedikleri için önerilen bir doz yoktur. Takviyeler genellikle 55 ila 350 miligram (mg) arasında herhangi bir yerde bulunur.

Şimdilik, rehmannia hakkındaki iddiaları destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt yok, ancak gelecekteki araştırmalar bunu değiştirebilir. Çin bitkisel ilaçları geleneksel tıbbi tedavinin yerine kullanılmamalıdır ve herhangi bir alternatif tedaviyi doktorunuzla görüşmelisiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir